Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽELEZNICE

ŽELEZNIČNÍ DOKUMENTY

____________

Parní provoz na trati Poznań-Wolsztyn

Záběry z pravidelného provozu parních lokomotiv na 80km trati z Poznaně do Wolsztyna. Poslední záběr pochází z Poznanské parkové železnice "Kolejka parkowa Maltanka".

http://www.youtube.com/watch?v=gD3BIOOVZAA

 

 

LÉTO NA TRATI: MORAVSKÉ BUDĚJOVICE - JEMNICE

s motorovým vozem M240.0113

Každý víkend v červenci a srpnu roku 2011 zajišťoval na 20 km dlouhé trati z Moravských Budějovic do jemnice dopravu historický motorový vůz M240.0113 "Singrovka" z roku 1964, pronajatý společností Jindřichohradecké místní dráhy. Díky neutuchající snaze města Jemnice ve spolupráci s dalšími okolními obcemi se tak na tuto trať alespoň částečně vrátila pravidelná osobní doprava, která zde pod hlavičkou ČD skončila k 1.1.2011.

Ve filmu je zachycen poslední den prázdninového muzejního provozu. Nechybí traťové záběry, zázemí, ani záběry ze stanoviště strojvedoucího.

Stopáž: 23 minut,      Formát: 4:3,      Zvuk: Stereo, 2.0

img_1338.jpg

Film nebyl na internetu zveřejněn.

 

 

ZAHRADNÍ ŽELEZNICE ZÁSMUKY 2010

16minutové video z unikátní sítě zahradní železnice o rozchodu 300mm. Trať se nachází ve vesničce Zásmuky u Bečvár, nedaleko Kolína. 4.9.2010, kdy se zde natáčelo, byly k dispozici 3 lokomotivy vlastní výroby a několik vagónů. V druhé polovině videa vlaky jezdí i na teprve rozestavěnou trať do dalších zahrad, kde nechybí zářezy, most a velká stoupání. V současnosti je na trati dokonce tunel...

Dokument je nekomentovaný, bez doprovodné hudby. V současné době není vystaven online na internetu.

 bobika.jpg

 

     

20 LET MUZEA PRŮMYSLOVÝCH ŽELEZNIC

Video: 56 minut, PAL, formát 4:3

Zvuk: stereo, 2.0, komentář

   Dokument vznikl v první polovině roku 2011 a ve jako vůbec prvním filmu studia v něm byla použita vlastní hudba a komentář. Byl namnožen do více než sta kopií a nyní si jej můžete koupit ve dnech jízd pro veřejnost přímo v expozici Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově u Rosic. Sehnat jej ale můžete také na modelářských burzách v Praze nebo ve stánku na některých nostalgických jízdách vlaků po celé republice. Po domluvě je možné DVD zaslat i poštou. Prodalo se již více než 250 nosiců.

obalka-20-let-mala.jpg

   V prosinci roku 1991 skupinka nadšenců založila Klub průmyslových železnic, zakoupila a opravila první úzkorozchodné lokomotivy a vozy, a postavila krátkou drážku o rozchodu 600mm na zahradě jednoho z členů v Brně-Černovicích.    Odtud se po třech letech již jako Muzeum průmyslových železnic (MPŽ) stěhují na průmyslovou dráhu  v Mladějově na Moravě. Zde téměř deset let provozují historické vlaky a udržují trať, ovšem v roce 2006 se opět stěhují, tentokrát na jih Moravy do Zbýšova u Rosic, kde staví muzejní expozici a přerozchodovávají bývalou normálněrozchodnou vlečku na přepravu uhlí od dolu Jindřich do Zastávky u Brna. MPŽ tou dobou vlastní již přes 40 lokomotiv a více než 100 vozů.

   V dokumentu budete obeznámeni se současnou situací úzkorozchodných drah na území bývalého Československa, se vznikem a vývojem Muzea průmyslových železnic a nebude chybět ani popis jednotlivých vozidel. Dozvíte se o historii těžby uhlí v Rosicko-oslavanském revíru i o samotné uhelné vlečce, kde nyní muzeum provozuje na rozchodu 600mm své historické exponáty. Film kromě komentáře doplňuje také doprovodná hudba.

 

   

DALŠÍ REPORTÁŽE, DŘÍVE PUBLIKOVANÉ:

Trať 245: HRUŠOVANY N.J. - HEVLÍN

 Projížďka motorovým vozem řady 809 po trati, jejíž život se uzavřel poslední červnový den roku 2010.

 

 

SPOLEČNOST MORAVSKÝCH PARKOVÝCH DRAH

Záznam z jízd pro veřejnost ze dne 13.6.2010, kdy provoz zajišťovaly všechny tři akumulátorové lokomotivy AEG společnosti moravských parkových drah.

 

 

MUZEUM PRŮMYSLOVÝCH ŽELEZNIC 2009 

Po více než roce jsem se opět vydal s kamerou do Zbýšova u Brna. U tamějšího bývalého dolu Jindřich II se nachází vznikající expozice muzea průmyslových železnic (MPŽ, www.mpz.cz).

img_0016.jpg

 

 MUZEUM PRŮMYSLOVÝCH ŽELEZNIC 2008

 Sestřih ze dne otevřených dveří v expozici MPŽ - Muzea průmyslových železnic. Expozice se nachází v areálu býv. uhelného dolu Jindřich II u Zastávky u Brna.

 

 

ZAHRADNÍ ŽELEZNICE BRNO - OBŘANY

Na zahradě jednoho z rodinných domků v městské části Brno-Obřany je dětská zahradní železnice. Pan Kovář každou neděli rád sveze každé dítě, které projde kolem jeho zahrady...

 

 

2015

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář